
18/09/2025 0 Kommentarer
Velkommen til vores nye præst
Velkommen til vores nye præst
# hjemmeside

Velkommen til vores nye præst
I Herfølge-Sædder Pastorat er alle præsteansættelser nu må plads. Den sidste og fjerde sognepræst bliver Maren Pitter Poulsen, som vi glæder os til at byde velkommen den 1.oktober.
Her en præsentation fra Maren selv:
Nye begyndelser
En ny begyndelse venter mig i Herfølge-Sædder pastorat fra 1. oktober og jeg ser frem til at komme i gang.
Selvom det er nyt at skulle være præst i Herfølge og Sædder, er præstegerningen ikke ny for mig. Jeg har været præst i 13 år, senest som hospitalspræst på Filadelfia epilepsisygehus og på Slagelse Psykiatrihospital.
Jeg er optaget af især to ting i mit job: Arbejdet med de bibelske tekster, så de får relevans for os i dag, når de formidles i prædikener, taler og undervisning. Og så det diakonale aspekt i kristendommen: Omsorgen for det sårbare i mennesket og en stadig insisteren på ligeværdet i menneskelige relationer.
Jeg er gift med Frederik og sammen har vi tre børn. Vi bor i Strøby Egede, så området, hvor jeg nu skal virke som præst, ligger i min ”baghave” og virker allerede velkendt.
Jeg ser frem til at møde jer alle sammen. Styrke det, der allerede er i de to sogne, og sammen med de øvrige præster, menighedsråd, medarbejdere, frivillige og sognebørn udvikle, understøtte og tænke nyt.
Vi ses
Vi glæder os selvsagt også til samarbejdet, og til byde hende velkommen.
Indsættelsesgudstjenester
Da vi nu er et to-sognspastorat, vil der blive holdt to indsættelser ved Herfølge og Sædder kirker med deltagelse af provst Jens Elkjær Petersen:
Søndag den 12. oktober 2025 kl. 10.30
Indsættelsesgudstjeneste i Herfølge Kirke
Herefter reception i Herfølge Sognegård
Søndag den 12. oktober 2025 kl. 14:
Indsættelsesgudstjeneste i Sædder Kirke.
Herefter reception i Sædder.
Kommentarer