Jorden rundt i kørestol!

Jorden rundt i kørestol!

Jorden rundt i kørestol!

Torsdag 5. februar 2026, kl. 19:00
Herfølge sognegård, Kirkepladsen 3, 4681 Herfølge

Rigtig meget kan lade sig gøre, hvis man er stædig og holder ved ens drømme - og hvis man er klar til at tage forhindringer som udfordringer. 

Selv om man sidder i elektrisk kørestol, aldrig har følt jorden under sine fødder, og ikke kan vende sig selv i sengen om natten, kan man godt rejse ud og opleve verden. 

Anna Ledous er 100% afhængig af andres hjælp døgnets 24 timer - alligevel har hun indtil videre rejst i 43 lande, og der kommer hele tiden nye lande på listen.

Kom og hør en eventyrlysten kørestolsbruger med modet til at rejse jorden rundt. Anne Ledous har rejst i blandt andet USA, Fiji, New Zealand, Australien og Kina og fortæller om de oplevelser, som hun har haft undervejs. Også med praktiske oplysninger, om det at rejse når man har et handicap af den ene eller anden slags.

Fri entré, men med tilmelding (her på siden, når tiden nærmer sig).

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed

Herfølge Kirke

     Kirkepladsen 1, 4681 Herfølge
    Tlf. 5627 5109
herfoelge.sogn@km.dk